Transxəzər fiber-optik kabel xətləri Avropa-Asiya arasında Azərbaycanı rəqəmsal mərkəzə çevirəcək
Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan magistral internet provayderi AzerTelecom şirkəti ölkənin Qafqaz, MDB, Orta və Cənubi Asiya, Yaxın Şərq və ətraf regionlar üçün regional rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi istiqamətində “Azerbaijan Digital Hub” proqramının icrasına davam edir.
Proqramın ilk fazasında şirkət ölkə daxilində və xaricində dayanıqlı magistral infrastruktur quruculuğu üzrə layihələr reallaşdırır. Hazırda Azərbaycan-Qazaxıstan və Azərbaycan-Türkmənistan marşrutları üzrə Xəzərin dibi ilə fiber-optik kabel xətlərinin çəkilməsi layihələrinə başlanılıb. Bu marşrutlar üzrə fiber-optik kabel xətlərinin çəkilməsi məqsədilə 19 mart 2019-cu il tarixdə Azərbaycanla Qazaxıstan, 28 noyabr tarixində isə Azərbaycanla Türkmənistan arasında dövlətlərarası sazişlər imzalanıb.
Sazişlərə əsasən, Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə 400 km uzunluqda xəttin (TransCaspian Fiber Optic – TCFO) çəkilişini Azərbaycan tərəfdən AzerTelecom, Qazaxıstanın isə KazTransCom və Transtelecom şirkətləri icra edəcək. Layihənin 2021-2022-ci illərdə tamamlanması planlaşdırılır. Ötən ilin noyabr ayında Qazaxıstanın Aktau şəhərində Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə layihənin təməlqoyma mərasimi keçirilib  və tədbirdə hər iki ölkənin baş naziri, dövlət rəsmilərivə layihəni icra edən şirkətlərin rəhbərləri iştirak ediblər.
Azərbaycan-Türkmənistan marşrutunun uzunluğu isə 300 km olacaq və layihəni AzerTelecom və Türkməntelekom operatorları icra edəcək.
AzerTelecom şirkətinin baş direktoru Fuad Allahverdiyev bildirib ki, Qazaxıstan istiqaməti üzrə xəttin məlumat ötürmə gücü ən azı 4-6 terabit/s, Türkmənistan istiqaməti üzrə isə 2-3 terabit/s olacaq.
“Ölkə başçısı cənab Prezident İlham Əliyev ötən gün Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadəni qəbul edərkən Xəzərin dibi ilə fiber-optik kabel xəttinin çəkilişi məsələsinə toxunmuş, layihənin önəmli olduğunu bildirmiş və qeyd etmişdir ki, bir halda ki Azərbaycan artıq Avrasiyanın önəmli nəqliyyat mərkəzlərinin birinə çevrilib, ölkəmiz mütləq rabitə, internet və fiber-optik rabitə xətlərinin çəkilməsi istiqamətində də mərkəzə çevrilməlidir. Cənab Prezidentin diqqət mərkəzində olan bu strateji layihələrin “Azerbaijan Digital Hub” proqramı çərçivəsində icrası əsas hədəfimizdir” – deyə Fuad Allahverdiyev qeyd edib.
Xəzərin dibi ilə magistral xətlərin çəkilməsi ilə Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycan vasitəsilə tarixi ipək yolunun üzərində rəqəmsal ipək yolu formalaşacaq. Qazaxıstan istiqaməti üzrə Qazaxıstanın və Çinin, Türkmənistan istiqaməti isə Türkmənistan, Özbəkistan, Əfqanıstan, Pakistan və Hindistanın data trafikinə olan ehtiyacı təmin ediləcək.
AzerTelecom Azərbaycanın ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi “Bakcell” şirkətinin törəmə müəssisəsidir. AzerTelecom yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir.

AzerTelecom, backbone internet provider connecting Azerbaijan to the global internet network, is successfully implementing “Azerbaijan Digital Hub” program to turn the country into a digital center for the Caucasus, CIS, Central and South Asia, Middle East and surrounding regions.
Within the first phase of the program, the company is engaged in sustainable, large-scale infrastructure projects in and beyond the borders of the country. Currently, the project on laying the fiber-optic cable through Azerbaijan-Kazakhstan and Azerbaijan-Turkmenistan routes along the bottom of the Caspian Sea has launched and is under implementation. The intergovernmental agreements on laying the fiber-optic cables along these routes were signed between Azerbaijan and Kazakhstan on March 19, 2019 while, between Azerbaijan and Turkmenistan on November 28, 2019.
According to these documents, the laying of 400 km length fiber-optic cable line (TransCaspian Fiber Optic – TCFO) along Azerbaijan-Kazakhstan route will be carried out AzerTelecom, from Azerbaijan side, and KazTransCom and Transtelecom, from Kazakhstan side. The Project is to complete in 2021-2022 years. The ceremony dedicated to the launch of the project for Azerbaijan-Kazakhstan route was held in Aktau last November and attended by the Prime Ministers, public officials and heads of companies, executing the project.
The Project for 300 km length Azerbaijan-Turkmenistan route will be implemented by AzerTelecom and Turkmentelecom operators.
Fuad Allahverdiyev, AzerTelecom General Director, stated that, the cable line will allow the transmission of the data with a capacity of at least 4-6 terabit/s in Kazakhstan route, while   2-3 terabit/s in Turkmenistan route.
“The day before yesterday the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev received the minister of Transportation, Communication and High Technologies Ramin Guluzade. During the conversation, the president referred to the construction of fiber-optic cable line along the bottom of the Caspian Sea. Emphasizing the importance of Project, the Head of the State mentioned that, since Azerbaijan has already become one of the important transport centers of Eurasia, our country must certainly turn into a center in the field of laying communication lines, the Internet and fiber-optic communications.
Our main target is successful implementation of these strategical projects under the “Azerbaijan Digital Hub” program which is in the focus area of Mr. President” – Fuad Allahverdiyev noted.
The transmission of fiber-optic cables along the bottom of the Caspian Sea will build up a digital silk way between Europe and Asia through Azerbaijan on the route of ancient silk way. The data transmission demand of Kazakhstan and China will be met by Kazakhstan route, while that of Turkmenistan, Uzbekistan, Afganistan, Pakistan and India will be met by Turkmenistan route.
AzerTelecom is the subsidiary of Bakcell Company, the country's first mobile operator and the fastest mobile internet provider.   AzerTelecom offers various services to local and foreign companies in the telecommunication sector