Transxəzər fiber-optik kabel xətləri Avropa-Asiya arasında Azərbaycanı rəqəmsal mərkəzə çevirəcək
Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan magistral internet provayderi AzerTelecom şirkəti ölkənin Qafqaz, MDB, Orta və Cənubi Asiya, Yaxın Şərq və ətraf regionlar üçün regional rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi istiqamətində “Azerbaijan Digital Hub” proqramının icrasına davam edir.
Proqramın ilk fazasında şirkət ölkə daxilində və xaricində dayanıqlı magistral infrastruktur quruculuğu üzrə layihələr reallaşdırır. Hazırda Azərbaycan-Qazaxıstan və Azərbaycan-Türkmənistan marşrutları üzrə Xəzərin dibi ilə fiber-optik kabel xətlərinin çəkilməsi layihələrinə başlanılıb. Bu marşrutlar üzrə fiber-optik kabel xətlərinin çəkilməsi məqsədilə 19 mart 2019-cu il tarixdə Azərbaycanla Qazaxıstan, 28 noyabr tarixində isə Azərbaycanla Türkmənistan arasında dövlətlərarası sazişlər imzalanıb.
Sazişlərə əsasən, Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə 400 km uzunluqda xəttin (TransCaspian Fiber Optic – TCFO) çəkilişini Azərbaycan tərəfdən AzerTelecom, Qazaxıstanın isə KazTransCom və Transtelecom şirkətləri icra edəcək. Layihənin 2021-2022-ci illərdə tamamlanması planlaşdırılır. Ötən ilin noyabr ayında Qazaxıstanın Aktau şəhərində Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə layihənin təməlqoyma mərasimi keçirilib  və tədbirdə hər iki ölkənin baş naziri, dövlət rəsmilərivə layihəni icra edən şirkətlərin rəhbərləri iştirak ediblər.
Azərbaycan-Türkmənistan marşrutunun uzunluğu isə 300 km olacaq və layihəni AzerTelecom və Türkməntelekom operatorları icra edəcək.
AzerTelecom şirkətinin baş direktoru Fuad Allahverdiyev bildirib ki, Qazaxıstan istiqaməti üzrə xəttin məlumat ötürmə gücü ən azı 4-6 terabit/s, Türkmənistan istiqaməti üzrə isə 2-3 terabit/s olacaq.
“Ölkə başçısı cənab Prezident İlham Əliyev ötən gün Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadəni qəbul edərkən Xəzərin dibi ilə fiber-optik kabel xəttinin çəkilişi məsələsinə toxunmuş, layihənin önəmli olduğunu bildirmiş və qeyd etmişdir ki, bir halda ki Azərbaycan artıq Avrasiyanın önəmli nəqliyyat mərkəzlərinin birinə çevrilib, ölkəmiz mütləq rabitə, internet və fiber-optik rabitə xətlərinin çəkilməsi istiqamətində də mərkəzə çevrilməlidir. Cənab Prezidentin diqqət mərkəzində olan bu strateji layihələrin “Azerbaijan Digital Hub” proqramı çərçivəsində icrası əsas hədəfimizdir” – deyə Fuad Allahverdiyev qeyd edib.
Xəzərin dibi ilə magistral xətlərin çəkilməsi ilə Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycan vasitəsilə tarixi ipək yolunun üzərində rəqəmsal ipək yolu formalaşacaq. Qazaxıstan istiqaməti üzrə Qazaxıstanın və Çinin, Türkmənistan istiqaməti isə Türkmənistan, Özbəkistan, Əfqanıstan, Pakistan və Hindistanın data trafikinə olan ehtiyacı təmin ediləcək.
AzerTelecom Azərbaycanın ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi “Bakcell” şirkətinin törəmə müəssisəsidir. AzerTelecom yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir.

Транскаспийские фибер-оптические линии превратят Азербайджан в цифровой центр между Азией и Европой
Компания AzerTelecom, магистральный интернет провайдер, связывающий Азербайджан с международной сетью интернета, продолжает работу над программой «Azerbaijan Digital Hub», направленной на превращение Азербайджана в региональный цифровой центр для Кавказа, СНГ, Средней и Южной Азии, Ближнего Востока и других соседних регионов.
В рамках первой фазы программы, компания осуществляет проекты по построению устойчивой магистральной инфраструктуры в стране и за ее пределами. В настоящее время начаты проекты с целью прокладки по дну Каспия фибер-оптических кабельных линий по маршрутам Азербайджан – Казахстан и Азербайджан – Туркменистан.
С целью проложения кабельных линий по вышеуказанным маршрутам, 19 марта 2019 года было подписано межгосударственное соглашение между Азербайджаном и Казахстаном, а 28 ноября между Азербайджаном и Туркменистаном. В соответствии с этими соглашениями, прокладку кабеля Азербайджан – Казахстан протяженностью в 400 км с Азербайджанской стороны осуществляет компания AzerTelecom, а со стороны Казахстана  KazTransCom и Transtelecom. Завершение проекта намечено на 2021-2022 год. В ноябре прошлого года в городе Актау Казахстана состоялась церемония закладки фундамента проекта маршрута Азербайджан – Казахстан, в которой участвовали премьер-министры и другие официальные лица обеих стран, а также руководители компаний-исполнителей проекта.
Проект прокладки кабельной линии по маршруту Азербайджан – Туркменистан протяженностью в 300 км будут осуществлять компании AzerTelecom и Turkmentelecom.
Генеральный директор AzerTelecom Фуад Аллахвердиев заявил, что кабельная линия в направлении Казахстана будет иметь пропускную способность не менее 4-6 терабит/с, а в направлении Туркменистана – 2-3 терабит/с.
«Позавчера глава государства господин Ильхам Алиев, принимая министра Транспорта, Связи и Высоких Технологий Рамина Гулузаде, затронул тему прокладки фибер-оптической кабельной линии по дну Каспия и отметил, что поскольку Азербайджан уже стал одним из важных транспортных центров Евразии, наша страна непременно должна превратиться еще и в центр в области прокладки линий связи, интернета и фибер-оптичеcкой связи.
Наша главная задача состоит в том, чтобы эти стратегические проекты, находящиеся в центре внимания господина Президента, осуществлялись в рамках программы Azerbaijan Digital Hub» - отметил Ф.Аллахвердиев.
В результате прокладки этих магистральных фибер-оптических кабельных линий по дну Каспия вдоль исторического Шелкового пути, соединяющего Азию с Европой посредством Азербайджана, сформируется Цифровой Шелковый путь. Линия по маршруту Казахстан позволит удовлетворить потребности Казахстана и Китая в дата-трафике, а линия по маршруту Туркменистан – Туркменистана, Узбекистана, Афганистана, Пакистана и Индии.
AzerTelecom – дочернее предприятие компании Bakcell, первого мобильного оператора и провайдера самого скоростного мобильного интернета Азербайджана. AzerTelecom предлагает широкий спектр современных услуг для местных и иностранных компаний в сфере телекоммуникаций.