Azərbaycanla Türkmənistan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsini nəzərdə tutan dövlətlərarası saziş Azərbaycan tərəfdən təsdiq edilib.
28 noyabr 2019-cu il tarixdə Türkmənistanın Aşqabad şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında Azərbaycan Respublikasının və Türkmənistanın rabitə operatorları tərəfindən Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsində müştərək fəaliyyətin təşkili” haqqında dövlətlərarası Sazişin təsdiq edilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Qanunu Azərbaycan parlamenti tərəfindən ratifikasiya edilib və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilib.
Dövlətlərarası sazişə əsasən, Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin (Transxəzər Fiber Optik kabel xətti) çəkilişi Azərbaycan tərəfdən ölkəni beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan magistral internet provayderi AzerTelecom şirkəti, Türkmənistan tərəfdən isə bu ölkənin telekommunikasiya operatoru Türkmentelekom tərəfindən icra ediləcək. Kabel xətti Siyəzən və Türkmənbaşı coğrafi məkanları arasında çəkiləcək.
Ümumi uzunluğu 300 km olacaq magistral kabel xətti 2-4 terabit/s həcmində məlumatların ötürülməsinə imkan verəcək və Avropanın internet mərkəzi Frankfurtla Hindistanın Mumbay şəhərləri arasında Azərbaycandan keçəcək rəqəmsal ipək yolunu (Digital Silk Way) formalaşdıracaq. Magistral xətt Avropadan internet trafikinin məhz Azərbaycan vasitəsilə Türkmənistana, daha sonra isə Özbəkistan, Əfqanıstan, Pakistan və Hindistana ötürülməsinə imkan verəcək.
“AzerTelecom” şirkətinin “Azerbaijan Digital Hub” proqramı çərçivəsində icra edilən və Azərbaycanla Orta Asiya ölkələri arasında Xəzərin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilişini, ümumilikdə isə Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycandan keçəcək rəqəmsal ipək yolunun yaradılmasını nəzərdə tutan layihə iki istiqamətdən – Azərbaycan-Qazaxıstan və Azərbaycan-Türkmənistan marşrutlarından ibarətdir. Artıq Azərbaycan və Qazaxıstan arasında uzunluğu 400 km olan Transxəzər Fiber Optik kabel xəttinin (TransCaspian Fiber Optic - TCFO) çəkilməsi ilə bağlı operatorlar arasında müqavilə və iki ölkə arasında dövlətlərarası saziş mövcuddur.
“AzerTelecom” Azərbaycanın telekommunikasiya operatorudur. Şirkət ölkənin ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi olan “Bakcell” şirkətinin törəmə müəssisəsidir. “AzerTelecom” şaxələnmiş şəbəkə vasitəsilə Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir. Şirkət telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir.

Interstate agreement on laying Trans-Caspian fiber-optic cable between Azerbaijan and Turkmenistan approved by Azerbaijan
The Azerbaijani side has approved the interstate agreement that envisages the laying of fiber-optic backbone cable between Azerbaijan and Turkmenistan through the bottom of the Caspian sea.
The interstate agreement “On the organization of activities by communication operators of Azerbaijan and Turkmenistan in relation to the joint construction of fiber optic transmission lines along the bottom of the Caspian Sea on Azerbaijan-Turkmenistan route, their ownership, and use”, signed on November 28, 2019, in Ashgabat, Turkmenistan, was ratified by the Azerbaijani parliament and was approved by President Ilham Aliyev.
According to the interstate agreement, the project on laying the backbone fiber-optic cable line (Trans-Caspian Fiber Optic cable line) will be carried out by AzerTelecom, backbone internet provider connecting Azerbaijan to the global internet network, from the Azerbaijani side, and from Turkmenistan side by Turkmentelecom, telecommunication operator of this country. The cable will run from Siyazan to Turkmenbashi.
The backbone cable line with the total length of 300 km will allow the transmission of data with a capacity of at least 2-4 terabit/s and form Digital Silk Road from Frankfurt, Internet hub of Europe to Mumbai city of India through Azerbaijan. The cable line will allow the transmission of Internet traffic from the European Internet centers through Azerbaijan to Turkmenistan and Uzbekistan, Afghanistan, Pakistan, and India.
The project, implemented within the “Azerbaijan Digital Hubprogram of AzerTelecom, envisages the construction of fiber-optic cable lines between Azerbaijan and Central Asia countries through the Caspian Sea, and the creation of a digital silk road between Europe and Asia through Azerbaijan. The project consists of Azerbaijan-Kazakhstan and Azerbaijan-Turkmenistan routes. There is already an agreement between the operators and an interstate agreement between the two countries on the construction of a 400 km long Trans-Caspian Fiber Optic (TCFO) cable line between Azerbaijan and Kazakhstan.
AzerTelecom is a telecommunication operator of Azerbaijan and the subsidiary of Bakcell, the first mobile operator and the fastest mobile internet provider in Azerbaijan. AzerTelecom connects Azerbaijan to the global Internet network through the diversified network. The company provides a range of advanced telecommunication services to local and foreign companies.