AzerTelecom şirkətinin Xəzərin dibi ilə rəqəmsal infrastruktur layihəsi “Türkmentel 2020” konfransında müzakirə edilib
Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan magistral internet provayderi “AzerTelecom” şirkətinin icra etdiyi Xəzər dənizinin dibi ilə Azərbaycanla Türkmənistan arasında fiber-optik kabel xəttinin (Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti) çəkilməsi layihəsi “Türkmentel 2020” - Türkmənistan Telekommunikasiya və İT Konfransında müzakirə edilib.
24-25 noyabr tarixlərində onlayn olaraq keçirilmiş, Avropa və Asiyanın müxtəlif ölkələrindən rəsmi şəxslərin və aparıcı telekommunikasiya operatorlarının rəhbərlərinin qatıldığı konfransda “AzerTelecom” şirkətinin Direktorlar Şurasının Sədri Fuad Allahverdiyev çıxış edib. O, Avropa ilə Cənubi Asiya arasında Azərbaycan və Türkmənistan vasitəsilə formalaşan “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) və bu qlobal rəqəmsal dəhlizin Xəzər dəniz seqmenti olan Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xətti (Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti) layihəsi barədə danışıb.
Fuad Allahverdiyev qeyd edib ki, dördüncü sənaye inqilabı şəraitində intensiv rəqəmsallaşma rəqəmsal infrastruktur quruculuğu layihələri ilə sıx bağlıdır və müxtəlif regionlar arasında magistral fiber-optik kabel xətlərinin çəkilməsi həmin regionlarda əhalinin bağlantı xidmətləri ilə daha yaxşı təmin edilməsinə şərait yaradır, rəqəmsal qloballaşma proseslərini sürətləndirir.
“Azərbaycan və Türkmənistan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsi Avropa ilə Cənubi Asiya arasında “Rəqəmsal İpək Yolu”nu formalaşdıracaq. Fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsi üçün 2019-cu ildə Aşqabadda Azərbaycan və Türkmənistan arasında dövlətlərarası saziş imzalanıb. Bu ilin mart ayında isə Bakıda layihənin icraçıları olan “AzerTelecom” və “Türkmentelekom” telekommunikasiya operatorları arasında fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsi haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb” – deyə F.Allahverdiyev qeyd edib.
Fuad Allahverdiyev layihənin Azərbaycan və Türkmənistanın telekommunikasiya sektoru, ümumilikdə isə regionda telekommunikasiya ekosisteminin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini qeyd edib.
“AzerTelecom” Azərbaycanın telekommunikasiya operatorudur. Şirkət ölkənin ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi olan “Bakcell” şirkətinin törəmə müəssisəsidir. AzerTelecom Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir və telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir. Hazırda “AzerTelecom” şirkəti Azərbaycanın rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi üçün “Azerbaijan Digital Hub” proqramını icra edir.

AzerTelecom’s digital infrastructure project along the bottom of the Caspian Sea discussed at “Turkmentel 2020” conference
The project on laying of fiber-optic cable (Trans-Caspian Fiber Optic Cable) between Azerbaijan and Turkmenistan along the bottom of the Caspian Sea, implemented by AzerTelecom, the backbone internet provider connecting Azerbaijan to the international Internet, was discussed at “Turkmentel 2020” - Turkmenistan Telecommunications and IT Conference.
The conference held online on November 24-25 was attended by officials and heads of leading telecommunications operators from different countries in Europe and Asia. Fuad Allahverdiyev, Chairman of the Board of Directors at AzerTelecom, spoke at the conference providing information about the formation of “Digital Silk Way” between Europe and Southern Asia through Azerbaijan and Turkmenistan, as well as the project of the backbone fiber-optic cable line (Trans-Caspian Fiber Optic Cable) through the seabed of the Caspian Sea on Azerbaijan-Turkmenistan route, which is an integral part of this international digital corridor.
Fuad Allahverdiyev noted that intensive digitalization during the fourth industrial revolution is closely linked to digital infrastructure construction projects, and the laying of backbone fiber-optic cable lines between the regions will provide better connectivity services in those regions and accelerate the process of digital globalization.
“The construction of a fiber-optic cable line between Azerbaijan and Turkmenistan along the bottom of the Caspian Sea will form the "Digital Silk Way" between Europe and Southern Asia. An intergovernmental agreement on laying the fiber-optic backbone cable line between Azerbaijan and Turkmenistan was signed in Ashgabat in 2019. In March this year, a Memorandum of Understanding on the joint construction, ownership and operation of fiber-optic communication lines was signed between the project executors AzerTelecom and Turkmentelecom in Baku”, Mr. Allahverdiyev added.
Fuad Allahverdiyev added that the project will make an important contribution to the development of telecom sector of Azerbaijan and Turkmenistan, as well as the telecommunications ecosystem in the region as a whole.
AzerTelecom is a telecommunication operator of Azerbaijan and the subsidiary of Bakcell, the first mobile operator and the fastest mobile internet provider in Azerbaijan. AzerTelecom connects Azerbaijan to the global Internet network and provides advanced telecommunication services to local and foreign companies. Currently, AzerTelecom implements “Azerbaijan Digital Hub” program to turn Azerbaijan into the regional digital center.