AzerTelecom Davosda “Caspian Week 2020” konfransı çərçivəsində Memorandum imzalayıb
İsveçrənin Davos şəhərində Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində keçirilmiş “Caspian Week 2020” konfransında Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan AzerTelecom şirkəti və bu konfransın təşkilatçısı olan İsveçrənin Integral Petroleum S.A şirkəti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Qlobal liderlərin, şirkətlərin və ekspertlərin görüşü üçün bir platforma olan və Xəzər regionu ilə dünya arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, bu regionda innovasiyaların  tətbiqinə hədəflənən “Caspian Week 2020” konfransı artıq 4-cü ildir ki, keçirilir.
“Caspian Week 2020” konfransı çərçivəsində imzalanmış Memorandumla şirkətlər internet bağlantı xidmətlərinin yaxşılaşdırılması, iqtisadi inkişaf, qlobal bazarlara daha yaxşı çıxışın əldə olunması və Xəzər regionunda data tranziti üzrə strateji tərəfdaşlığın qurulması barədə qarşılıqlı niyyətlərini ifadə ediblər.
“İsveçrənin aparıcı şirkətlərindən olan Integral Petroleum S.A ilə Memorandumun imzalanması qarşılıqlı əməkdaşlıq istiqamətində yeni perspektivlər açır. Hazırda AzerTelecom Azərbaycanın rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi üçün “Azerbaijan Digital Hub” proqramını icra edir. Biz regionda bağlantı xidmətlərinin inkişafı üçün yeni imkanlar üzərində çalışırıq və inanırıq ki, əməkdaşlığımız son nəticədə hədəflərə çatmağa, ölkəmizdə və böyük Xəzər regionunda dayanıqlı inkişafa töhfə verəcək” - deyə AzerTelecom şirkətinin baş direktoru Fuad Allahverdiyev bildirib.
“Biz Xəzər regionunun dünya bazarı ilə bağlantısını əhəmiyyətli şəkildə inkişaf etdirəcək logistika texnologiyalarını tətbiq edirik. Bura Əşyaların İnterneti (IoT- Internet of Things) həlləri, donanmanın optimallaşdırma vasitələri və digər elementlər daxildir. AzerTelecom şirkəti ilə əməkdaşlıq bu proqramın vacib bir hissəsidir” - deyə Integral Petroleum S.A şirkətinin direktoru Murat Seitnepesov bildirib.
Qeyd edək ki, AzerTelecom şirkətinin Xəzər regionunun  telekommunikasiya sektorunda aktiv şəkildə fəaliyyət göstərdiyini, Integral Petroleum şirkətinin isə ticarət, logistika və rəqəmsal vasitələrin tətbiqi sahələrində fəaliyyətini nəzərə alaraq şirkətlər Xəzər regionunda sosial və iqtisadi inkişafı əhəmiyyətli dərəcədə sürətləndirmək üçün öz səylərini artıracaqlar.
AzerTelecom Azərbaycanın telekommunikasiya operatorudur. Şirkət ölkənin ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi olan Bakcell şirkətinin törəmə müəssisəsidir. AzerTelecom şaxələnmiş şəbəkə vasitəsilə Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir. Hazırda AzerTelecom şirkəti Azərbaycanın rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi üçün “Azerbaijan Digital Hub” (ADH) proqramını icra edir.

AzerTelecom signed a Memorandum within the “Caspian Week 2020” conference in Davos
In the framework of the World Economic Forum, held in Davos at the “Caspian Week 2020” conference, a Memorandum of Understanding was signed between the AzerTelecom LLC, a backbone internet provider that connects Azerbaijan to the global network and the Integral Petroleum S.A, the Swiss company, which is the organizer of mentioned conference.
It is the almost the 4th year that the “Caspian Week 2020” Conference, a platform for meeting of global leaders, companies, and experts, has been held in the heart of Davos. The conference pursues such aims as promoting the interaction between the Caspian Region and the world, implementing innovations and new technologies to the Caspian Region, etc.
With the Memorandum, signed in the framework of the conference the companies expressed their mutual intent to establish a strategic partnership on the improvement of internet connectivity, economic development, better access to the global markets and data transition in the Greater Caspian Region.
“The signing of this document with Integral Petroleum S.A - one of the leading companies of Switzerland opens up new perspectives for cooperation. Currently, AzerTelecom implements the “Azerbaijan Digital Hub” program to turn Azerbaijan into the digital hub of the region. We are working on new opportunities for the improvement of connectivity services in the region, and we believe that our cooperation will ultimately contribute to the achieving goals, sustainable development of our country and Greater Caspian Region”, said Fuad Allahverdiyev, CEO of AzerTelecom.
“We are implementing logistics technologies which will radically improve the connectivity of the Greater Caspian Region with the world market. This includes IoT solutions, fleet optimization tools, and other elements. Collaboration with AzerTelecom is an essential part of this Program”, said Murat Seitnepesov, Managing Director, Integral Petroleum S.A.
Taking into consideration that AzerTelecom is very active in the telecommunication sector of the Greater Caspian Region and Integral Petroleum is very active in trading, logistics and implementing digital tools, the companies will maximize efforts to significantly expedite social and economic development in Caspian Region.
AzerTelecom is one of the largest telecommunication operators in Azerbaijan and the subsidiary of Bakcell, the first mobile operator and the fastest mobile internet provider in Azerbaijan. AzerTelecom connects Azerbaijan to the global Internet network through the diversified network. Currently, AzerTelecom carries out Azerbaijan Digital Hub (ADH) program to turn Azerbaijan into the digital hub.