AzerTelecom Davosda “Caspian Week 2020” konfransı çərçivəsində Memorandum imzalayıb
İsveçrənin Davos şəhərində Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində keçirilmiş “Caspian Week 2020” konfransında Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan AzerTelecom şirkəti və bu konfransın təşkilatçısı olan İsveçrənin Integral Petroleum S.A şirkəti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Qlobal liderlərin, şirkətlərin və ekspertlərin görüşü üçün bir platforma olan və Xəzər regionu ilə dünya arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, bu regionda innovasiyaların  tətbiqinə hədəflənən “Caspian Week 2020” konfransı artıq 4-cü ildir ki, keçirilir.
“Caspian Week 2020” konfransı çərçivəsində imzalanmış Memorandumla şirkətlər internet bağlantı xidmətlərinin yaxşılaşdırılması, iqtisadi inkişaf, qlobal bazarlara daha yaxşı çıxışın əldə olunması və Xəzər regionunda data tranziti üzrə strateji tərəfdaşlığın qurulması barədə qarşılıqlı niyyətlərini ifadə ediblər.
“İsveçrənin aparıcı şirkətlərindən olan Integral Petroleum S.A ilə Memorandumun imzalanması qarşılıqlı əməkdaşlıq istiqamətində yeni perspektivlər açır. Hazırda AzerTelecom Azərbaycanın rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi üçün “Azerbaijan Digital Hub” proqramını icra edir. Biz regionda bağlantı xidmətlərinin inkişafı üçün yeni imkanlar üzərində çalışırıq və inanırıq ki, əməkdaşlığımız son nəticədə hədəflərə çatmağa, ölkəmizdə və böyük Xəzər regionunda dayanıqlı inkişafa töhfə verəcək” - deyə AzerTelecom şirkətinin baş direktoru Fuad Allahverdiyev bildirib.
“Biz Xəzər regionunun dünya bazarı ilə bağlantısını əhəmiyyətli şəkildə inkişaf etdirəcək logistika texnologiyalarını tətbiq edirik. Bura Əşyaların İnterneti (IoT- Internet of Things) həlləri, donanmanın optimallaşdırma vasitələri və digər elementlər daxildir. AzerTelecom şirkəti ilə əməkdaşlıq bu proqramın vacib bir hissəsidir” - deyə Integral Petroleum S.A şirkətinin direktoru Murat Seitnepesov bildirib.
Qeyd edək ki, AzerTelecom şirkətinin Xəzər regionunun  telekommunikasiya sektorunda aktiv şəkildə fəaliyyət göstərdiyini, Integral Petroleum şirkətinin isə ticarət, logistika və rəqəmsal vasitələrin tətbiqi sahələrində fəaliyyətini nəzərə alaraq şirkətlər Xəzər regionunda sosial və iqtisadi inkişafı əhəmiyyətli dərəcədə sürətləndirmək üçün öz səylərini artıracaqlar.
AzerTelecom Azərbaycanın telekommunikasiya operatorudur. Şirkət ölkənin ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi olan Bakcell şirkətinin törəmə müəssisəsidir. AzerTelecom şaxələnmiş şəbəkə vasitəsilə Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir. Hazırda AzerTelecom şirkəti Azərbaycanın rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi üçün “Azerbaijan Digital Hub” (ADH) proqramını icra edir.

AzerTelecom подписал Меморандум в рамках конференции “Caspian Week 2020” в Давосе
На конференции “Caspian Week 2020”, прошедшей в рамках Всемирного Экономического Форума в Давосе, Швейцарии был подписан Меморандум о взаимопонимании между компанией AzerTelecom, соединяющей Азербайджан со всемирной сетью интернета и организатором конференции - швейцарской компанией Integral Petroleum S.A.
Конференция “Caspian Week 2020”, являющаяся платформой для встречи глобальных лидеров, компаний и экспертов и нацеленная на развитие взаимных связей между Каспийским регионом и миром, а также внедрение инноваций в этом регионе проводится уже 4-ый год.
Подписанием данного меморандума в рамках данной конференции, компании высказали взаимное желание в улучшении услуг интернет подключения, экономического развития, облегчения выхода на глобальные рынки, а также создании стратегического сотрудничества в сфере передачи данных в Каспийском регионе.
“Подписание Меморандума с одной из ведущих компаний Швейцарии - Integral Petroleum S.A открывает новые перспективы для взаимного сотрудничества. В данный момент, AzerTelecom осуществляет программу “Azerbaijan Digital Hub” по превращению Азербайджана в цифровой центр. Мы работаем над новыми возможностями развития услуг подключения в регионе и верим что, наше сотрудничество в итоге приведет к достижению поставленных целей и вложит свой вклад в развитие в нашей стране и большом Каспийском регионе” – заявил Генеральный директор компании AzerTelecom Фуад Аллахвердиев.
“Мы применяем логистические технологии, которые внушительно улучшат взаимодействие Каспийского региона с мировым рынком. К ним относятся: решения Интернета Вещей (IoT- Internet of Things), средства оптимизации флота и другие элементы. Сотрудничество с компанией AzerTelecom является важной частью данной программы” – заявил директор компании Integral Petroleum S.A , Мурат Сеитнепесов.
Отметим что, приняв во внимание активную деятельность компании  AzerTelecom в телекоммуникационной сфере Каспийского региона, а также деятельность Integral Petroleum в сферах торговли, логистики и внедрении цифровых решений, компании увеличат свои усилия для ускорения процесса социального и экономического развития  Каспийского региона.
“AzerTelecom” - телекоммуникационный оператор связи в Азербайджане, являющийся дочерней компанией “Bakcell” – первого мобильного оператора и провайдера самого скоростного мобильного интернета Азербайджана. “AzerTelecom” через разветвленную сеть соединяет Азербайджан с международной интернет сетью. На данный момент, AzerTelecom осуществляет программу “Azerbaijan Digital Hub” (ADH) по превращению Азербайджана в цифровой центр.