Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan magistral internet provayderi AzerTelecom şirkətinin nümayəndə heyəti İsveçrənin Davos şəhərində 21-24 yanvar tarixlərində keçirilmiş Dünya İqtisadi Forumunda iştirak edib.
Şirkətin baş direktoru Fuad Allahverdiyev və strategiya üzrə müşaviri Azər Bayramov Davos Forumu çərçivəsində keçirilmiş “Caspian Week 2020” konfransı və digər əlaqəli tədbirlərdə Azərbaycanın rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi üçün icra edilən “Azerbaijan Digital Hub” proqramı və proqramın tərkib hissəsi olan “Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xətti” layihəsini təqdim ediblər.
Qlobal liderlər, nüfuzlu ekspertlər, iri şirkət rəhbərlərinin iştirak etdiyi və Xəzər regionu ilə dünyanın digər regionları arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi, bu regionda innovasiyaların tətbiqi məsələlərinin müzakirə olunduğu “Caspian Week 2020” konfransında ölkəmizin rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi imkanları və strateji əhəmiyyət daşıyan Xəzərin dibi ilə fiber-optik kabel xətlərinin çəkilməsi layihəsi müzakirə edilib.
AzerTelecom şirkətinin strategiya üzrə müşaviri Azər Bayramov “Qlobal bazarlara çıxış: Böyük Xəzər regionunun yeni tranzit imkanları” panelində çıxışında layihənin regional əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirilib ki, fiber-optik kabel xətti Azərbaycan-Qazaxıstan və Azərbaycan-Türkmənistan istiqamətlərindən ibarət olmaqla Asiya qitəsi ölkələrinin data trafikinə olan ehtiyacının qarşılanmasına mühüm töhfə verəcək. Transxəzər Fiber-Optik Kabel xətti Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycandan keçməklə Rəqəmsal İpək Yolunu (Digital Silk Way) formalaşdıracaq və Avrasiya regionunda mövcud marşrutlar arasında ən optimal, ən qısa və məlumat ötürülməsində gecikmələrin az olduğu bir marşrut olacaq. Tədbirdə bu strateji əhəmiyyətli sualtı kabel xətlərinin texniki imkanları vurğulanıb, sonda layihə ilə bağlı suallar cavablandırılıb.
AzerTelecom “Digital Hub” proqramı və onun tərkib hissəsi olan iri infrastruktur layihələrini gələcəkdə də Davos platformasında təqdim edəcək.
AzerTelecom Azərbaycanın ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi “Bakcell” şirkətinin törəmə müəssisəsidir. AzerTelecom şaxələnmiş şəbəkə vasitəsilə Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir. Şirkət telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir. AzerTelecom Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı Konsorsiumunun üzvüdür.
Rəqəmsal Ticarət Qovşağı Konsorsiumu - Azərbaycanda rəqəmsal infrastrukturun və transsərhəd elektron ticarət platformasının inkişafı və ölkənin mövqelərinin regional və qlobal miqyasda gücləndirilməsi üçün yaradılan dövlət-özəl tərəfdaşlığıdır. Konsorsiumun yaradılması haqqında saziş 9 oktyabr 2019-cu il tarixində Bakıda keçirilən “İpək Yolunun rəqəmsallaşdırılması” adlı rəqəmsal ticarət üzrə 3-cü forumda özəl şirkətlər olan PAŞA Bank, B.EST Solutions və AzerTelecom və dövlət sektorunu təmsil edən Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi arasında “Asan İmza” mobil elektron imza vasitəsilə imzalanıb. Konsorsium, Azərbaycanın müasir rəqəmsal xidmətləri və infrastrukturunun tətbiqi və ölkənin rəqəmsal transformasiyasına təsir edən transsərhəd elektron xidmətlər infrastrukturunu inkişaf etdirmək məqsədi daşıyır. Konsorsium, Azərbaycanı dünya bazarlarına bağlamaq, eyni zamanda Azərbaycanın Avropa ilə Asiya arasında yeni Rəqəmsal Qovşaq kimi irəliləyişi üçün görünməmiş bir fürsət təqdim edir.

AzerTelecom represented in World Economic Forum in Davos
The delegation of Azertelecom, a backbone internet provider connecting Azerbaijan to the global internet network, participated in World Economic Forum held on January 21-24 in Davos, Switzerland.
Fuad Allahverdiyev, General Director of AzerTelecom, and Azer Bayramov, strategy adviser at the company, presented ongoing “Azerbaijan Digital Hub” program to turn Azerbaijan into a digital center, as well as Trans-Caspian Fiber Optic cable, an integral part of the program, at “Caspian Week 2020” and other related events in the framework of the Forum.
The “Caspian Week 2020” Conference, a platform bringing together global leaders, visionaries and experts discussed the promotion of the interaction between the Caspian Region and the world. The participants of “Caspian Week 2020” also had broad discussions on capabilities of our country to turn into a digital hub, as well as the project of laying fiber-optic cables along the bottom of the Caspian Sea.
Azer Bayramov, strategy adviser at AzerTelecom, joined the panel discussion on “Access to global markets: new transit opportunities for Greater Caspian region” and highlighted the regional importance of the ongoing project. He noted that the fiber-optic cable to be comprised of Azerbaijan-Kazakhstan and Azerbaijan-Turkmenistan routes will have remarkable contribution for Asian countries in terms of meeting their data traffic needs. Trans-Caspian Fiber Optic cable will run from Europe to Asia through Azerbaijan to form Digital Silk Way and become the most optimal, shortest route with the least latency in data transmission. Mr. Bayramov also pointed out the technical capabilities of these vital marine cable lines and answered the questions relating to the project.
AzerTelecom will continue to demonstrate Digital Hub program and infrastructure projects implemented as a part of this program in Davos in the future.
AzerTelecom is the telecommunication operator in Azerbaijan and the subsidiary of Bakcell, the first mobile operator and the fastest mobile internet provider in Azerbaijan. AzerTelecom connects Azerbaijan to the global Internet network through the diversified network. The company provides a range of advanced telecom services to local and foreign companies.
AzerTelecom is a member of Digital Trade Hub Consortium of Azerbaijan.  The Consortium of the Digital Trade Hub of Azerbaijan is a Public-Private Partnership (PPP) established to develop the digital infrastructure and platform for cross-border e-Trade in Azerbaijan and strengthen the position of the country as the Digital Hub in a regional and global scale. An agreement for the establishment of the Consortium was electronically signed with Asan Imza between the PASHA Bank, B.EST Solutions and AzerTelecom representing the private sector and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication of the Republic of Azerbaijan representing the public sector at the 3rd Digital Trade Forum titled “Digitalization of the Silk Road” on October 9, 2019, in Baku. The Consortium aims to develop the infrastructure for cross-border e-services, contribute to application of advanced digital services and infrastructure in the Azerbaijan and support the digital transformation of the country. The Consortium provides an unprecedented opportunity to connect Azerbaijan to global markets and promote Azerbaijan as the new Digital Hub between Europe and Asia.