Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsinə bağlayan magistral internet provayderi AzerTelecom şirkətinin nümayəndə heyəti İsveçrənin Davos şəhərində 21-24 yanvar tarixlərində keçirilmiş Dünya İqtisadi Forumunda iştirak edib.
Şirkətin baş direktoru Fuad Allahverdiyev və strategiya üzrə müşaviri Azər Bayramov Davos Forumu çərçivəsində keçirilmiş “Caspian Week 2020” konfransı və digər əlaqəli tədbirlərdə Azərbaycanın rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi üçün icra edilən “Azerbaijan Digital Hub” proqramı və proqramın tərkib hissəsi olan “Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xətti” layihəsini təqdim ediblər.
Qlobal liderlər, nüfuzlu ekspertlər, iri şirkət rəhbərlərinin iştirak etdiyi və Xəzər regionu ilə dünyanın digər regionları arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi, bu regionda innovasiyaların tətbiqi məsələlərinin müzakirə olunduğu “Caspian Week 2020” konfransında ölkəmizin rəqəmsal mərkəzə çevrilməsi imkanları və strateji əhəmiyyət daşıyan Xəzərin dibi ilə fiber-optik kabel xətlərinin çəkilməsi layihəsi müzakirə edilib.
AzerTelecom şirkətinin strategiya üzrə müşaviri Azər Bayramov “Qlobal bazarlara çıxış: Böyük Xəzər regionunun yeni tranzit imkanları” panelində çıxışında layihənin regional əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirilib ki, fiber-optik kabel xətti Azərbaycan-Qazaxıstan və Azərbaycan-Türkmənistan istiqamətlərindən ibarət olmaqla Asiya qitəsi ölkələrinin data trafikinə olan ehtiyacının qarşılanmasına mühüm töhfə verəcək. Transxəzər Fiber-Optik Kabel xətti Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycandan keçməklə Rəqəmsal İpək Yolunu (Digital Silk Way) formalaşdıracaq və Avrasiya regionunda mövcud marşrutlar arasında ən optimal, ən qısa və məlumat ötürülməsində gecikmələrin az olduğu bir marşrut olacaq. Tədbirdə bu strateji əhəmiyyətli sualtı kabel xətlərinin texniki imkanları vurğulanıb, sonda layihə ilə bağlı suallar cavablandırılıb.
AzerTelecom “Digital Hub” proqramı və onun tərkib hissəsi olan iri infrastruktur layihələrini gələcəkdə də Davos platformasında təqdim edəcək.
AzerTelecom Azərbaycanın ilk mobil operatoru və ən sürətli mobil internet provayderi “Bakcell” şirkətinin törəmə müəssisəsidir. AzerTelecom şaxələnmiş şəbəkə vasitəsilə Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir. Şirkət telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir. AzerTelecom Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı Konsorsiumunun üzvüdür.
Rəqəmsal Ticarət Qovşağı Konsorsiumu - Azərbaycanda rəqəmsal infrastrukturun və transsərhəd elektron ticarət platformasının inkişafı və ölkənin mövqelərinin regional və qlobal miqyasda gücləndirilməsi üçün yaradılan dövlət-özəl tərəfdaşlığıdır. Konsorsiumun yaradılması haqqında saziş 9 oktyabr 2019-cu il tarixində Bakıda keçirilən “İpək Yolunun rəqəmsallaşdırılması” adlı rəqəmsal ticarət üzrə 3-cü forumda özəl şirkətlər olan PAŞA Bank, B.EST Solutions və AzerTelecom və dövlət sektorunu təmsil edən Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi arasında “Asan İmza” mobil elektron imza vasitəsilə imzalanıb. Konsorsium, Azərbaycanın müasir rəqəmsal xidmətləri və infrastrukturunun tətbiqi və ölkənin rəqəmsal transformasiyasına təsir edən transsərhəd elektron xidmətlər infrastrukturunu inkişaf etdirmək məqsədi daşıyır. Konsorsium, Azərbaycanı dünya bazarlarına bağlamaq, eyni zamanda Azərbaycanın Avropa ilə Asiya arasında yeni Rəqəmsal Qovşaq kimi irəliləyişi üçün görünməmiş bir fürsət təqdim edir.

AzerTelecom был представлен на Всемирном Экономическом Форуме в Давосе
Представители магистрального интернет провайдера, соединяющего Азербайджан со всемирной сетью интернета - компании AzerTelecom приняли участие во Всемирном Экономическом Форуме, проводимом с 21-24 января в Швейцарском городе Давос.
Генеральный директор компании Фуад Аллахвердиев, а также советник по стратегии Азер Байрамов представили на конференции “Caspian Week 2020” и смежных мероприятий, прошедших в рамках Форума программу “Azerbaijan Digital Hub”, проводимую в целях превращения Азербайджана в цифровой центр, а также ее составную часть, проект “Транскаспийской Фибер-Оптической Кабельной Линии”.
На конференции “Caspian Week 2020”, в которой принимали участие глобальные лидеры, влиятельные эксперты, а также руководители крупных компаний были обсуждены перспективы развития связей между Каспийским и другими регионами, возможности превращения нашей страны в цифровой центр и проект прокладки фибер-оптической кабельной линии по дну Каспийского моря, имеющий стратегический важный характер.
Советник по стратегии компании AzerTelecom Азер Байрамов подчеркнул региональную значимость проекта в своем выступлении на панели “Выход на глобальные рынки: Новые транзитные возможности Большого Каспийского региона”. Он заявил, что фибер-оптическая кабельная линия по маршрутам Азербайджан - Казахстан и Азербайджан -Туркменистан внесет серьезный вклад в удовлетворение потребности в дата трафике стран Азиатского континента. Транскаспийская Фибер-Оптическая кабельная линия сформирует Цифровой Шелковый Путь между Европой и Азией посредством Азербайджана и данный маршрут между континентами станет самым оптимальным, коротким маршрутом среди существующих в Евразийском регионе, а также будет маршрутом с минимальной задержкой в передаче данных. На мероприятии также были отмечены технические возможности подводных кабельных линий, имеющих стратегический характер, после чего представители ответили на вопросы, связанные с проектом.
Компания будет и в будущем представлять программу “Digital Hub” и другие крупные инфраструктурные проекты, являющиеся частью программы в Давосе.
AzerTelecom - телекоммуникационный оператор связи в Азербайджане, являющейся дочерней компанией Bakcell – первого мобильного оператора и провайдера самого скоростного мобильного интернета Азербайджана. AzerTelecom через разветвленную сеть соединяет Азербайджан с международной интернет-сетью. Компания предлагает широкий спектр современных услуг для местных и иностранных компаний в сфере телекоммуникаций.
AzerTelecom является членом Консорциума Цифрового Торгового Хаба (DTH) Азербайджана. Консорциум Цифрового Торгового Хаба Азербайджана - это государственно-частное партнерство, созданное для развития цифровой инфраструктуры и платформы трансграничной электронной торговли в Азербайджане и укрепления позиции страны как Цифрового Хаба в региональном и глобальном масштабах. Соглашение о создании Консорциума было подписано в электронной форме при помощи Asan İmza между частными компаниями: PASHA Bank, B.EST Solutions и AzerTelecom и представляющим государственный сектор - Центром Анализа Экономических Реформ и Коммуникаций Азербайджанской Республики на 3-ем форуме по цифровой торговле под названием «Цифровизация Шелкового пути», который прошел в Баку, 9-ого октября 2019 года. Консорциум ставит своей целью развитие инфраструктуры трансграничных электронных услуг, содействуя применению современных цифровых услуг и инфраструктуры Азербайджана, и цифровой трансформации страны. Консорциум предоставляет беспрецедентную возможность подключения Азербайджана к мировым рынкам, а также продвижения Азербайджана в качестве нового Цифрового Хаба между Европой и Азией.