Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti layihəsi
“AzerTelecom” şirkəti 2018-ci ilin sonundan Avropa ilə Asiya arasında rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası ilə Orta Asiya ölkələri arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsi üçün “Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti” layihəsinə start verib.
“Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti” layihəsi iki istiqamətdən ibarətdir. Birinci istiqamət Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsini, ikinci istiqamət isə Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsini nəzərədə tutur.
Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu
“Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti” layihəsinin ikinci istiqaməti Azərbaycan-Türkmənistan marşrutudur.
Layihənin icrası məqsədilə 28 noyabr 2019-cu il tarixində Türkmənistanın paytaxtı Aşqabad şəhərində baş tutan “Türkmentel 2019” 12-ci Beynəlxalq Telekom və İT Sənayesi sərgisi çərçivəsində Azərbaycan və Türkmənistan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral kabel xəttinin çəkilməsi ilə bağlı dövlətlərarası saziş imzalanıb.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında Azərbaycan Respublikasının və Türkmənistanın rabitə operatorları tərəfindən Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsində müştərək fəaliyyətin təşkili” haqqında dövlətlərarası sazişə əsasən, magistral fiber-optik kabel xətti Azərbaycan tərəfdən magistral internet provayderi “AzerTelecom” şirkəti, Türkmənistan tərəfdən isə bu ölkənin telekommunikasiya operatoru “Türkmentelekom” tərəfdən reallaşdırılacaq. Kabel xətti Siyəzən və Türkmənbaşı coğrafi məkanları arasında çəkiləcək.
2020-ci ilin 11 mart tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun iştirakı ilə Azərbaycan-Türkmənistan sənədlərinin imzalanması mərasimində rabitə operatorları “AzerTelecom” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti və “Türkməntelekom” Elektrorabitə Şirkəti tərəfindən Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsi haqqında Anlaşma Memorandum”u imzalanıb.
Ümumi uzunluğu 300 km olacaq magistral kabel xətti 2-4 terabit/s həcmində məlumatların ötürülməsinə imkan verəcək.
Kabel xətti Avropa internet mərkəzlərindən internet trafikinin Azərbaycan vasitəsilə Türkmənistana, daha sonra isə Özbəkistan, Əfqanıstan, Pakistan və Hindistana ötürülməsinə imkan verəcək
Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu
Layihənin birinci istiqaməti Azərbaycan və Qazaxıstan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsidir. Bu məqsədlə 2018-ci ilin sonunda Azərbaycan tərəfdən “AzerTelecom”, Qazaxıstan tərəfdən isə “Transtelekom” və “KazTransCom” telekommunikasiya operatorları Avropa ilə Asiya arasında rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılması üçün “Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti”nin (TransCaspian Fiber Optic – TCFO) tikintisi üzrə əməkdaşlıq haqda memorandum imzalayıblar. Kabel xəttinin ümumi uzunluğu 380-400 km təşkil edəcək, magistral kabel xəttinin məlumat ötürmə gücü isə 400 terabit/s-ə qədər olacaq. Kabel xətti Sumqayıt və Aktau coğrafi məkanları arasında çəkiləcək.
2019-cu ilin 19 mart tarixində Azərbaycan və Qazaxıstan arasında "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qazaxıstan Respublikası Hökuməti arasında Azərbaycan Respublikasının və Qazaxıstan Respublikasının rabitə operatorları tərəfindən Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsində müştərək fəaliyyətin təşkili haqqında" dövlətlərarası Saziş imzalanıb.
Saziş 11 aprel tarixində müvafiq olaraq Azərbaycan dövləti tərəfindən təsdiqlənib. 17 may 2019-cu il tarixdə isə dövlətlərarası saziş Qazaxıstan hökuməti tərəfindən də təsdiq edilib.
2019-cu ilin 19 noyabr tarixində isə Qazaxıstanın Aktau şəhərində Azərbaycan və Qazaxıstan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə Transxəzər Fiber Optik kabel xəttinin çəkilişi üzrə Qazaxıstan ərazisində işlərə başlanmasına dair təntənəli mərasim baş tutub. Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Əli Əsədov, Qazaxıstan Respublikasının Baş Naziri Askar Mamin, digər dövlət rəsmiləri, eləcə də sazişin tərəfləri olan operator-şirkətlərin rəhbərləri Qazaxıstan ərazisində işlərə başlanılmasına dair mərasimdə iştirak ediblər.
2022-ci ilin sentyabr ayında Astana şəhərində baş tutmuş “Digital Bridge” beynəlxalq texnoloji forum çərçivəsində Azərbaycanın və Qazaxıstanın aparıcı telekommunikasiya şirkətləri “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” Xəzər dənizinin dibi ilə Fiber-Optik Rabitə Xəttinin çəkilməsi layihəsi üzrə strateji tərəfdaşlıq haqqında memorandum imzalayıblar.
Bu sənəd Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Transxəzər Fiber-Optik Rabitə Xətti layihəsi çərçivəsində iki operator arasında strateji tərəfdaşlığı nəzərdə tutur. Transxəzər Fiber-Optik Rabitə Xətti layihəsi Avropa və Asiya arasında rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılmasını nəzərdə tutan irimiqyaslı “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsinin tərkib hissəsidir.
2023-cü ilin yanvar ayında isə Azərbaycan və Qazaxıstanın aparıcı telekommunikasiya şirkətləri “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” arasında Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsi layihəsi çərçivəsində “Əməkdaşlıq şərtləri haqqında Saziş” imzalanıb. Bu saziş strateji tərəfdaşlığın əsas sənədidir və iki şirkət arasında daha öncə imzalanmış memorandum çərçivəsində əməkdaşlığın başlıca şərtlərini müəyyən edir.
2023-cü ilin iyun tarixində Bakıda “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” arasında Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə Transxəzər Fiber-Optik Rabitə Xəttinin tikintisi və istismarı üzrə birgə müəssisənin yaradılmasına dair Səhmdarlar müqaviləsi imzalanıb. Layihənin mühüm hissəsi olan bu müqavilə onun yekunlaşdırılması istiqamətində tərəflərin birgə səylərini və fəaliyyətlərini əks etdirir. Sənəddə birgə müəssisənin məqsəd və vəzifələri, xüsusilə idarəetmə məsələlərini, eləcə də Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Transxəzər Fiber-Optik Rabitə Xəttinin tikintisinə və istismarına dair müddəalar əks olunur.
Mühüm strateji əhəmiyyət daşıyan bu layihənin reallaşmasına nüfuzlu beynəlxalq konsaltinq və telekommunikasiya şirkətləri olan “McKinsey and Company”, “Detecon”, “Axiom”, “DLA Piper”, “Huawei”, “PwC” kimi şirkətlər cəlb olunub.

Проект Транскаспийской оптоволоконной кабельной линии
В конце 2018 года компания “AzerTelecom” начала проект “Транскаспийской оптоволоконной кабельной линии”, подразумевающий прокладку между Азербайджаном и странами Центральной Азии магистральной оптоволоконной кабельной линии по дну Каспийского моря, с целью создания цифрового телекоммуникационного коридора между Европой и Азией.
Проект “Транскаспийской оптоволоконной кабельной линии” состоит из двух направлений. Первое направление подразумевает прокладку магистральной оптоволоконной кабельной линии по дну Каспийского моря между Азербайджаном и Казахстаном, а второе – прокладку аналогичного кабеля между Азербайджаном и Туркменистаном.
Маршрут Азербайджан-Туркменистан
Вторым направлением проекта “Транскаспийской оптоволоконной кабельной линии” является маршрут Азербайджан-Туркменистан.
В целях реализации проекта Азербайджан и Туркменистан 28 ноября 2019 года в рамках 12-й Международной выставки телекоммуникационной и ИТ-индустрии «Туркментел 2019» в Ашхабаде подписали межправительственное соглашение о прокладке магистральной кабельной линии по дну Каспийского моря.
Согласно межгосударственному соглашению “Об организации совместной деятельности между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Туркменистана по совместной прокладке, владению и использованию оптоволоконных линий связи со дном Каспийского моря на маршруте Азербайджан-Туркменистан операторами связи Азербайджанской Республики и Туркменистана”, магистральная оптоволоконная кабельная линия будет реализована магистральным интернет-провайдером компанией AzerTelecom с азербайджанской стороны и телекоммуникационным оператором Туркменистана компанией "Туркментелеком". Кабельная линия будет проложена между городами Сиязань и Туркменбаши.
На церемонии подписания азербайджано-туркменских документов с участием Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова 11 марта 2020 года в Баку операторами связи ООО AzerTelecom и Телекоммуникационной компанией “Туркментелеком” был подписан меморандум о взаимопонимании по совместной прокладке, владению и использованию оптоволоконной линии связи по дну Каспийского моря по маршруту Азербайджан-Туркменистан.
Магистральная кабельная линия общей протяженностью 300 км позволит передавать данные со скоростью 2-4 терабит в секунду. Кабельная линия позволит передавать интернет-трафик из европейских интернет-центров через Азербайджан в Туркменистан, а затем в Узбекистан, Афганистан, Пакистан и Индию.
Маршрут Азербайджан-Казахстан
Первым направлением проекта является прокладка магистрального оптоволоконного кабеля между Азербайджаном и Казахстаном по дну Каспийского моря. В конце 2018 года с целью формирования цифрового телекоммуникационного коридора между Европой и Азией операторы связи AzerTelecom (Азербайджан), Transtelecom и KazTransCom (Казахстан) подписали Меморандум о создании Транскаспийской волоконно-оптической кабельной линии (TransCaspian Fiber Optic - TCFO). Общая протяженность Транскаспийской оптоволоконной линии составит 380-400 км. Максимальная пропускная способность передачи данных по магистральной кабельной линии составит до 400 терабит/с. Кабельная линия будет проложена между географическими точками Сумгаит и Актау.
19 марта 2019 года между Азербайджаном и Казахстаном было подписано межгосударственное соглашение «Об организации деятельности операторов связи Азербайджана и Казахстана по совместному строительству, владению и эксплуатации волоконно-оптических линий электропередачи по дну Каспийского моря по маршруту Азербайджан-Казахстан».
Соглашение было одобрено Азербайджаном 11 апреля. Межгосударственное соглашение было одобрено правительством Казахстана 17 мая 2019 года.
19 ноября 2019 года в Актау состоялась официальная церемония, посвященная началу работ на территории Казахстана по строительству Транскаспийской волоконно-оптической (ТКФО) кабельной линии по дну Каспийского моря между Азербайджаном и Казахстаном. Премьер-министр Азербайджанской Республики Али Асадов и Премьер-министр Республики Казахстан Аскар Мамин, другие официальные лица, а также руководство участвующих в проекте операторов связи приняли участие в церемонии начала строительства Транскаспийской волоконно-оптической линии на территории Казахстана.
В сентябре 2022 года между телекоммуникационными компаниями Азербайджана и Казахстана - AzerTelecom и Казахтелеком был подписан меморандум о стратегическом партнерстве по проекту прокладки волоконно-оптической кабельной линии по дну Каспийского моря в рамках международного технологического форума «Цифровой мост», который прошел в Астане.
Документ предусматривает стратегическое партнерство двух операторов в рамках проекта Транскаспийского оптоволоконного кабеля по маршруту Азербайджан-Казахстан. Проект Транскаспийского оптоволоконного кабеля является частью масштабного проекта «Цифровой Шелковый Путь», предусматривающего формирование цифрового телекоммуникационного коридора между Европой и Азией.
В январе 2023 года компании AzerTelecom и Казахтелеком подписали «Соглашение об условиях сотрудничества» в рамках проекта прокладки волоконно-оптической линии связи (ВОЛС) по дну Каспийского моря. Соглашение является важнейшим документом стратегического партнерства и определяет основные условия сотрудничества двух компаний в рамках ранее подписанного меморандума.
В июне 2023-го года AzerTelecom и Kazakhtelecom подписали Акционерное соглашение о создании совместного предприятия для строительства и эксплуатации Транскаспийской волоконно-оптической линии связи по маршруту Азербайджан-Казахстан по дну Каспийского моря. Это соглашение знаменует важный этап проекта, поскольку представляет собой совместные усилия и действия сторон, направленные на его завершение.  Соглашение определяет цели и задачи совместного предприятия по строительству и эксплуатации Транскаспийской волоконно-оптической линии связи по маршруту Азербайджан-Казахстан, детализируя механизмы его управления ведущими операторами двух стран.
“McKinsey and Company”, “Detecon”, “Axiom”, “DLA Piper”, “PwC” и другие международные консалтинговые и телекоммуникационные компании участвуют в проекте, имеющем стратегическое значение для обеих стран.