Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti layihəsi
“AzerTelecom” şirkəti 2018-ci ilin sonundan Avropa ilə Asiya arasında rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası ilə Orta Asiya ölkələri arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsi üçün “Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti” layihəsinə start verib.
“Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti” layihəsi iki istiqamətdən ibarətdir. Birinci istiqamət Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsini, ikinci istiqamət isə Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsini nəzərədə tutur.
Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu
“Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti” layihəsinin ikinci istiqaməti Azərbaycan-Türkmənistan marşrutudur.
Layihənin icrası məqsədilə 28 noyabr 2019-cu il tarixində Türkmənistanın paytaxtı Aşqabad şəhərində baş tutan “Türkmentel 2019” 12-ci Beynəlxalq Telekom və İT Sənayesi sərgisi çərçivəsində Azərbaycan və Türkmənistan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral kabel xəttinin çəkilməsi ilə bağlı dövlətlərarası saziş imzalanıb.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında Azərbaycan Respublikasının və Türkmənistanın rabitə operatorları tərəfindən Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsində müştərək fəaliyyətin təşkili” haqqında dövlətlərarası sazişə əsasən, magistral fiber-optik kabel xətti Azərbaycan tərəfdən magistral internet provayderi “AzerTelecom” şirkəti, Türkmənistan tərəfdən isə bu ölkənin telekommunikasiya operatoru “Türkmentelekom” tərəfdən reallaşdırılacaq. Kabel xətti Siyəzən və Türkmənbaşı coğrafi məkanları arasında çəkiləcək.
2020-ci ilin 11 mart tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun iştirakı ilə Azərbaycan-Türkmənistan sənədlərinin imzalanması mərasimində rabitə operatorları “AzerTelecom” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti və “Türkməntelekom” Elektrorabitə Şirkəti tərəfindən Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsi haqqında Anlaşma Memorandum”u imzalanıb.
Ümumi uzunluğu 300 km olacaq magistral kabel xətti 2-4 terabit/s həcmində məlumatların ötürülməsinə imkan verəcək.
Kabel xətti Avropa internet mərkəzlərindən internet trafikinin Azərbaycan vasitəsilə Türkmənistana, daha sonra isə Özbəkistan, Əfqanıstan, Pakistan və Hindistana ötürülməsinə imkan verəcək
Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu
Layihənin birinci istiqaməti Azərbaycan və Qazaxıstan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsidir. Bu məqsədlə 2018-ci ilin sonunda Azərbaycan tərəfdən “AzerTelecom”, Qazaxıstan tərəfdən isə “Transtelekom” və “KazTransCom” telekommunikasiya operatorları Avropa ilə Asiya arasında rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılması üçün “Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti”nin (TransCaspian Fiber Optic – TCFO) tikintisi üzrə əməkdaşlıq haqda memorandum imzalayıblar. Kabel xəttinin ümumi uzunluğu 380-400 km təşkil edəcək, magistral kabel xəttinin məlumat ötürmə gücü isə 400 terabit/s-ə qədər olacaq. Kabel xətti Sumqayıt və Aktau coğrafi məkanları arasında çəkiləcək.
2019-cu ilin 19 mart tarixində Azərbaycan və Qazaxıstan arasında "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qazaxıstan Respublikası Hökuməti arasında Azərbaycan Respublikasının və Qazaxıstan Respublikasının rabitə operatorları tərəfindən Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsində müştərək fəaliyyətin təşkili haqqında" dövlətlərarası Saziş imzalanıb.
Saziş 11 aprel tarixində müvafiq olaraq Azərbaycan dövləti tərəfindən təsdiqlənib. 17 may 2019-cu il tarixdə isə dövlətlərarası saziş Qazaxıstan hökuməti tərəfindən də təsdiq edilib.
2019-cu ilin 19 noyabr tarixində isə Qazaxıstanın Aktau şəhərində Azərbaycan və Qazaxıstan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə Transxəzər Fiber Optik kabel xəttinin çəkilişi üzrə Qazaxıstan ərazisində işlərə başlanmasına dair təntənəli mərasim baş tutub. Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Əli Əsədov, Qazaxıstan Respublikasının Baş Naziri Askar Mamin, digər dövlət rəsmiləri, eləcə də sazişin tərəfləri olan operator-şirkətlərin rəhbərləri Qazaxıstan ərazisində işlərə başlanılmasına dair mərasimdə iştirak ediblər.
2022-ci ilin sentyabr ayında Astana şəhərində baş tutmuş “Digital Bridge” beynəlxalq texnoloji forum çərçivəsində Azərbaycanın və Qazaxıstanın aparıcı telekommunikasiya şirkətləri “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” Xəzər dənizinin dibi ilə Fiber-Optik Rabitə Xəttinin çəkilməsi layihəsi üzrə strateji tərəfdaşlıq haqqında memorandum imzalayıblar.
Bu sənəd Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Transxəzər Fiber-Optik Rabitə Xətti layihəsi çərçivəsində iki operator arasında strateji tərəfdaşlığı nəzərdə tutur. Transxəzər Fiber-Optik Rabitə Xətti layihəsi Avropa və Asiya arasında rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılmasını nəzərdə tutan irimiqyaslı “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsinin tərkib hissəsidir.
2023-cü ilin yanvar ayında isə Azərbaycan və Qazaxıstanın aparıcı telekommunikasiya şirkətləri “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” arasında Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsi layihəsi çərçivəsində “Əməkdaşlıq şərtləri haqqında Saziş” imzalanıb. Bu saziş strateji tərəfdaşlığın əsas sənədidir və iki şirkət arasında daha öncə imzalanmış memorandum çərçivəsində əməkdaşlığın başlıca şərtlərini müəyyən edir.
2023-cü ilin iyun tarixində Bakıda “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” arasında Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə Transxəzər Fiber-Optik Rabitə Xəttinin tikintisi və istismarı üzrə birgə müəssisənin yaradılmasına dair Səhmdarlar müqaviləsi imzalanıb. Layihənin mühüm hissəsi olan bu müqavilə onun yekunlaşdırılması istiqamətində tərəflərin birgə səylərini və fəaliyyətlərini əks etdirir. Sənəddə birgə müəssisənin məqsəd və vəzifələri, xüsusilə idarəetmə məsələlərini, eləcə də Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Transxəzər Fiber-Optik Rabitə Xəttinin tikintisinə və istismarına dair müddəalar əks olunur.
Mühüm strateji əhəmiyyət daşıyan bu layihənin reallaşmasına nüfuzlu beynəlxalq konsaltinq və telekommunikasiya şirkətləri olan “McKinsey and Company”, “Detecon”, “Axiom”, “DLA Piper”, “Huawei”, “PwC” kimi şirkətlər cəlb olunub.

“AzerTelecom” has launched the “Trans-Caspian Fiber-Optic Cable” project to lay a backbone fiber-optic cable between the Republic of Azerbaijan and the Central Asian Republics through the bottom of the Caspian Sea in late 2018 to create a digital telecommunications corridor between Europe and Asia.
The project consists of two directions. The first direction envisages the construction of a backbone fiber-optic cable on the Azerbaijan-Kazakhstan route through the bottom of the Caspian Sea, while the second direction includes the construction of a similar cable line with the bottom of the Caspian Sea on the Azerbaijan-Turkmenistan route.
Azerbaijan – Turkmenistan route
Azerbaijan-Turkmenistan route is the second direction of “TransCaspian Fiber Optic” project. The intergovernmental agreement on laying the fiber-optic backbone cable line through the bottom of the Caspian Sea between Azerbaijan and Turkmenistan was signed on November 28 in the framework of Turkmentel 2019 – the 12th International Exhibition for Telecom and IT Industry in Ashgabat, Turkmenistan. Based on the agreement “On organization of activities by communication operators of Azerbaijan and Kazakhstan in relation to the joint construction, ownership and operation of fiber optic transmission lines along the bottom of the Caspian Sea on Azerbaijan-Turkmenistan route”, the project on laying the backbone fiber-optic cable line (Trans-Caspian Fiber Optic cable line) will be carried out by AzerTelecom, backbone internet provider connecting Azerbaijan to the global internet network, from the Azerbaijani side, and from Turkmenistan side by Turkmentelecom, telecommunication operator of this country. The cable will run from Siyazan to Turkmenbashi.
In the ceremony of signing Azerbaijan-Turkmenistan documents has been held in Baku on March 11, 2020, with the participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, a Memorandum of Understanding on joint construction, ownership and operation of a fiber-optic communication line along the bottom of the Caspian Sea on the Azerbaijan-Turkmenistan route was signed between the “AzerTelecom” Limited Liability Company and “Turkmentelecom” telecommunications company.
The backbone cable line with the total length of 300 km will allow the transmission of data with a capacity of at least 2-4 terabit/s.
The cable line will ensure the transmission of Internet traffic from the European Internet centers through Azerbaijan to Turkmenistan and Uzbekistan, Afghanistan, Pakistan, and India.
Azerbaijan – Kazakhstan route
The first direction of the project is to lay a backbone fiber-optic cable between Azerbaijan and Kazakhstan through the seabed of the Caspian Sea. At the end of 2018, telecommunication operators AzerTelecom of Azerbaijan and Transtelecom and KazTransCom of Kazakhstan signed a Memorandum of Corporation to build a Trans Caspian Fiber Optic Cable Line (TransCaspian Fiber Optic - TCFO) in order to form a digital telecommunication corridor between Europe and Asia. The total length of the Trans-Caspian Fiber Optic line will be 380-400 km. The maximum data transmission capacity of the backbone cable line will be up to 400 terabits / s. The cable line will be laid between Sumgait and Aktau geographical points.
The interstate agreement “On organization of activities by communication operators of Azerbaijan and Kazakhstan in relation to the joint construction, ownership and operation of fiber optic transmission lines along the bottom of the Caspian Sea on Azerbaijan-Kazakhstan route” was signed between Azerbaijan and Kazakhstan on March 19, 2019.
The agreement was approved by Azerbaijan on April 11. The interstate agreement was approved by Kazakh government on May 17, 2019.
The official ceremony dedicated to the launch of works in Kazakhstan territory on the construction of Trans Caspian Fiber Optic (TCFO) cable line through the bottom of the Caspian Sea between Azerbaijan and Kazakhstan was held on November 19, 2019, in Aktau. Prime Minister of Azerbaijan Republic Ali Asadov and Prime Minister of Republic of Kazakhstan Askar Mamin, other public officials, as well as the management of participating in the project telecom operators, attended the ceremony of launching the construction of the Trans Caspian Fiber Optic in Kazakhstan territory.
In September 2022, between the telecommunication companies of Azerbaijan and Kazakhstan - AzerTelecom and Kazakhtelecom was signed a strategic partnership memorandum on the project of laying a fiber-optic cable line along the bottom of the Caspian Sea in frame of the "Digital Bridge" international technological forum held in Astana.
The document envisages a strategic partnership between the two operators within the framework of the Trans-Caspian Fiber-Optic cable project on the Azerbaijan-Kazakhstan route. The Trans-Caspian Fiber-Optic cable project is part of the large-scale "Digital Silk Way" project, which provides for the formation of a digital telecommunication corridor between Europe and Asia.
In January 2023, AzerTelecom and Kazakhtelecom, have signed an "Agreement on the terms of cooperation" within the framework of the project on laying a fiber-optic communication line (FOCL) along the bottom of the Caspian Sea. The agreement is the essential document of the strategic partnership and defines the main terms of cooperation between the two companies within the framework of the previously signed memorandum.
In June 2023, AzerTelecom and Kazakhtelecom signed a Shareholders’ Agreement to establish a joint venture for the construction and operation of the Trans-Caspian Fiber-Optic Communication Line along the Azerbaijan-Kazakhstan route on the seabed of the Caspian Sea. This agreement marks a significant milestone in the project, as it represents the collaborative efforts and actions of the parties towards its finalization. Document outlines the purpose and objectives of the joint venture, with a particular focus on its governance, as well as the construction and operation of the Trans-Caspian Fiber-Optic Communication Line along the Azerbaijan-Kazakhstan route.
“McKinsey and Company”, “Detecon”, “Axiom”, “DLA Piper”, “PwC” and other international consulting and telco companies are involved in the project of strategic importance for both countries.